Podstawowym celem Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej jest pobudzenie drzemiących w Kliencie mechanizmów prozdrowotnych, aby odzyskał On optymalną równowagę życiową. Peseschkian, twórca koncepcji uświadamia nam, że warunkiem zdrowia psychicznego jest harmonijne funkcjonowanie w czterech obszarach życia, wzajemnie na siebie wpływających: fizycznym, poznawczym, relacyjnym i duchowym. Tym samym powrót do dobrostanu psychofizycznego uzależniony jest od bardziej zrównoważonego rozkładu energii życiowej w tych czterech wymiarach.
Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (TPP) ukierunkowana jest na pomoc w rozwijaniu wewnętrznego potencjału Klienta. W myśl założeń twórcy tej metody prof. Nossrata Peseschkiana wszelkie problemy i trudności, z jakim zgłaszają się Klienci, należy traktować jako nieświadome dążenie do ich osobistego rozwoju i równowagi psychicznej.
W podejściu tym człowiek jest postrzegany przez pryzmat „positum” czyli całości. Postawa taka zakłada dostrzeganie i respektowanie cierpienia, niedoskonałości i ograniczeń jednostki, a jednocześnie jej ukrytych zdolności, naturalnych zasobów oraz kompetencji.
Wychodząc z założenia, że kultura warunkuje nasz sposób myślenia i wartościowania TPP kładzie duży nacisk na zrozumienie kontekstu społeczno-kulturowego, z którego wywodzą się Klienci. Służy to odkrywaniu źródeł ich cierpienia oraz odnajdowaniu adekwatnych form pomocy psychologicznej.
Pomocne w pracy terapeuty TPP okazują się: wzbudzenie nadziei, budowanie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania, odkrywanie funkcji objawów chorobowych, aktywowanie zasobów psychologicznych oraz pozytywne przeformułowania dla sytuacji problemowych. W procesie terapii często użyteczne okazują się opowieści, przysłowia, mądrości ludowe, oraz humor, które otwierają przed Klientem nowe perspektywy i dają możliwość zdystansowania się do swoich problemów.
Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna jest metodą krótkoterminową, co oznacza, że w stosunkowo krótkim czasie Klient odzyskuje zdolność samodzielnego skutecznego radzenia sobie z problemami i konfliktami. Rozwój strategii samopomocy odbywa się pięcioetapowo: (1) Obserwacja (umiejętność dystansowania się); (2) Inwentarz (zbieranie informacji); (3) Wzmacnianie Sytuacyjne (odnajdywanie zasobów); (4) Werbalizacja (praca nad rozwiązaniem konfliktów) oraz (5) Poszerzanie celów (promowanie dalszego zdrowego rozwoju). Jednak sam proces terapeutyczny ma charakter zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb klienta.
Czym jest coaching i sesje psychologicznego wsparcia?
Sesje polegają na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania i osiągania swoich celów. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania.
Sesje psychologicznego wsparcia-coaching to intensywna forma pracy w formule jeden na jeden. Są one katalizatorem zmian, które wpierają klienta w wyznaczaniu celu, zaplanowaniu działań i radzeniu sobie z przeszkodami, jakie mogą stać na drodze do osiagnięca wyznaczonego punktu. To właśnie coaching , jako narzędzie rozwoju osobistego dodaje odwagi i przyśpiesza pojawienie się widocznych efektów własnej pracy w wyranym obszarze.
Jako coach specjalizuję się w obszarach: life coachingu, biznes coachinu i treningu mentalnego.
Nie zależnie jednak od obszaru w którym pracuję, najważniejszy jest dla mnie klient. To jego oczekiwania i cele jakie sobie wyznaczy, są dla mnie najwazniesze. W coachingu relacja coach klient, jest partnerska. Działam zgodnie ze standardami promowanymi przez International Coach Federation.
Zachęcam do skorzystania z sesji próbnej, po której zrozumiesz jak działa coaching, jakie korzyści przynosi oraz na ile taka forma pracy rozwojowej jest dla Ciebie.
Pozdrawiam i zapraszam serdecznie do kontaktu 534 943 966.
Paweł Sutowicz
Life coaching
Obejmuje:
- Plany życiowe,
- Wizję w życiu,
- Wybitną dbałość o siebie,
- Związki (dla singli, par i rodzin),
- Zdrowie i urodę,
- Kreatywność,
- Wolność finansową,
- Organizację,
- Problemy z dziećmi, nastolatkami i studentami,
- Deficyty uwagi i wiele innych ...
PSYCHOLOGIA W SPORCIE
Trening mentalny, to trening umysłu. Jest fenomenalnym narzędziem, które pokazuje zawodnikowi, że ma w sobie wszystkie zasoby, by osiągać jeszcze większe możliwości, niż sam zakłada. Poprzez rózne ćwiczenia motywacyjne wpływamy na nasze przekonania, emocje i myśli. Robimy to po to, by one wspierały nas w dążeniach i uświadomiły nam, że możemy zdobywać więcej.
Podczas sesji treningu mentalnego wykorzystujemy techniki i narzędzia z zakresu: psychologii sportu, psychologii pozytywnej, coachingu, kinezjologii sportowej, neurodydaktyki i neuropsychologii.
Trening umiejetności mentalnychpozwala odkrywać to, co jest dla nas najważniejsze oraz zobaczyć jaką mamy w sobie motywację do działania oraz do treningu.
W sferze mentalnejsportowiec musi znaleźć ducha walkii przekonać samego siebie, że jest w stanie pokonać bariery, które stanowią przeszkodę do jego efektywności.
Oferujemy skuteczne wsparcie dla zawodników oraz osób rekreacyjne uprawiających sport w postaci rozwojowych spotkań indywidualnych lub cykliczne sesje mental coachingu grupowego z zespołami we współpracy ze sztabem trenerskim.
Bariery z którym często zmaga się sportowiec:
- brak umiejetności wyznaczania realnym i amitnych celów,
- brak pewności siebie i zaniżona samoocena,
- kłopoty z koncetracją,
- lęk przed porażką,
- brak koncentracji
- silne działanie krytyka wewnętrznego
- nie umiejetność radzenia sobie z porażką.
Trening mentalny przeznaczony jest dla:
- sportowców
- trenerów personalnych
- nauczycieli wychowania fizycznego
- rodziców sportowców
- partnerów sportowców
- osób aktywnie uprawiających sport
- osób, chcących powrócić do sportu/wysiłku fizycznego.
Ilość sesji jest ustalana indywidualnie z klientem na pierwszym spotkaniu. Każda rozmowa – sesja – trwa 60 minut i kończy się indywidualnym planem rozwoju wypracowanym przez klienta.
Zapraszam do kontaktu.
Tel. 534 934 966
Coaching mentalny prowadzi Paweł Sutowicz.
Podjęcie decyzji jest zaledwie początkiem wszystkiego. Kiedy podejmujemy decyzję, wchodzimy do rwącego strumienia, który niesie nas do miejsc, o jakich wcześniej nam się nie śniło.
Paulo Coelho
ZAPRASZAMY