Naturalny kolagen

Kolagen jest proteiną najczęściej występującą w organizmie człowieka, stanowiąc 5-6% masy ciała osoby dorosłej (Hall, 1964). Podstawową jednostką kolagenu jest tropokolagen - glikoproteina utworzona przez 4 aminokwasy (prolina, hydroksyprolina, glicyna, lizyna), zorganizowane w potrójną helisę.

To daje cząsteczkom dużą siłę, sztywność i jednocześnie  elastyczność. Tropokolagen jest podstawą budowy dojrzałego kolagenu, zorganizowanego we fibryle i włókna.


Collagen Medical Devices zwiększają fizjologiczną ruchomość stawów, pomagają zrelaksować mięśnie oraz łagodzą miejscowy ból. Głównym celem podania jest -poprawa histologicznej kondycji struktur anatomicznych -wsparcie mechaniczne, mające wpływ na: -stabilizację nadmiernej ruchomości stawów -ból -ruch -jakość życia.

Na co wpływa terapia kolagenowa?
• Na odbudowę chrząstki stawowej
• Na odbudowę ścięgien
• Na odbudowę więzadeł
• Na leczenie ran

Cel iniekcji Collagen Medical Devices:
• strukturalny: dostarczenie biomateriału tam, gdzie jest on potrzebny, aby zastąpić, wzmocnić, odbudować i chronić (efekt bariery): – chrząstkę, ścięgna, więzadła i torebki stawowe, uzyskując tym samym poprawę budowy struktur anatomicznych i ich funkcji oraz wsparcie mechaniczne w obszarze iniekcji.

Iniekcje collagen medical devices:
• są doskonale tolerowane przez pacjentów
• działają w sposób fizjologiczny
• można je stosować w okresie przed- i pozabiegowym (ortopedyczna terapia manualna, rehabilitacja, fizjo- kinezyterapia, manipulacja, osteoapatia, wszystkie zabiegi z użyciem urządzeń do magnetoterapii, ultradźwiękowych, laseroterapii i in.)
• polepszają właściwości mazi stawowej
• wspomagają zwiotczałe struktury stawu, prowadząc do ich wzmocnienia i regeneracji


Korzyści płynące ze stosowania Guna Collagen Medical Devices w leczeniu zaburzeń stawów na tle reumatologicznym

Miejscowe iniekcje kolagenu zastępują, wzmacniają, przebudowują i chronią tkanki układu narządu ruchu. Efektem jest poprawa anatomicznej struktury i funkcji włókien kolagenowych.

Suplementacja kolagenu działa przeciw degeneracji tkanek i stawów. Przeciwdziała utracie kolagenu, która jest następstwem tych wszystkich chorób i pomaga w odbudowie struktury kolagenowej, uszkodzonej przez ostre lub przewlekłe choroby.

Kolagen w iniekcjach ma również działanie mechaniczne, które pomaga w mobilizacji stawów i rozciąganiu mięśni. Przez stabilizacją kompartmentów zewnątrzstawowych i działanie na wewnątrzstawowe elementy, Guna Collagen Medical Devices pomagają łagodzić ból spowodowany ruchem w stawach. Mechaniczne wsparcie w obszarze działania jest wspierane przez specyficzne substancje dodatkowe, pomagające dostarczać i stabilizować kolagen na miejscu działania.

W przeciwieństwie do NLPZ, Guna Collagen Medical Devices sprzyja procesom naprawczym, które następują po fazie zapalenia.
Struktury kolagenowe są wzmacniane i chronione przed efektami przeciążenia i starzenia się, a procesy fizjologicznej regeneracji są ułatwione poprzez suplementacją kolagenu. Efektem jest regeneracja i pośrednio ustąpienie bólu.
Leczenie z zastosowaniem Guna Collagen Medical Devices może być przedłużone (do 10 zabiegów), bez ryzyka negatywnych skutków ubocznych.
Stosowanie Guna Collagen Medical Devices może być pomocne w redukcji bądź całkowitym zaprzestaniu stosowania leków przeciwbólowych.
Guna Collagen Medical Devices nie wykazują interakcji z lekami i mogą być stosowane podczas każdej terapii farmakologicznej. Jest również wskazana u pacjentów, stosujących antykoagulanty, którzy nie mogą stosować NLPZ czy steroidów.

W porównaniu z wiskosuplementacją, Guna Collagen Medical Devices mogą być również stosowane w przestrzeni zewnątrzstawowej, podczas gdy kwas hialuronowy może być wstrzykiwany tylko do jam dużych stawów (biodro, kolano, bark) jako lubrykant. Guna Collagen Medical Devices mogą być stosowane w przypadku bólu małych, średnich i dużych stawów z trwałym efektem regeneracyjnym i poprawą mobilności.
Jednocześnie łączenie stosowania kwasu hialuronowego z Guna Collagen Medical Devices nie jest przeciwwskazane. W rzeczywistości mogą one działać synergicznie (połączenie nawilżenia w przestrzeni wewnątrzstawowej + stabilizacja i regeneracja w przestrzeni zewnątrzstawowej).

WAŻNE: Guna Collagen Medical Devices podajemy dostawowo LUB kwas hialuronowy podajemy dostawowo plus Guna Collagen Medical Devices zewnątrzstawowo.

Guna Collagen Medical Devices mogą pomóc zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych i opóźnić konieczność zastosowania leczenia chirurgicznego (implantów).

Efektywność, tolerancja, brak reakcji alergicznych oraz nieinwazyjność zabiegów, powodują że Guna Collagen Medical Devices są wartościowym narzędziem dla specjalistów i dla lekarzy praktyków, aby poprawić jakość życia pacjentów w walce z bólem, który w przeciwnym razie może się nasilać i stać się stanem chronicznym.

Kolagen w Ortopedii, Traumatologii, Medycynie sportowej, Medycynie rehabilitacyjnej

Urazy, podobnie jak przeciążenia i starzenie się, uszkadzają integralność włókien kolagenowych. Przejawia się to w tym, że nie mają one już organizacji równoległej i przejawiają chaotyczny przebieg czy miejsca przerwania.

Tak dzieje się w przypadku ostrych urazów mięśni, więzadeł czy ścięgien, bardzo często występujących w sporcie profesjonalnym i amatorskim.
Co więcej, mikrourazy powodowane przez powtarzające się naprężenia typowe w aktywności sportowej mają również szkodliwy wpływ na struktury kolagenowe.
Uszkodzone tkanki podlegają długotrwałemu procesowi gojenia: po krótkiej fazie zapalnej następuje faza proliferacji (naprawy), a następnie faza remodelowania.
Podczas fazy proliferacji, fibroblasty są pobudzane do budowania i reorganizacji rusztowania w macierzy zewnątrzkomórkowej, która zbudowana jest głównie z kolagenu.

Podczas następnej fazy remodelowania ważną rzeczą jest, aby zwiększyć odporność uszkodzonej tkanki, tak żeby uniknąć nawrotów w przyszłości.

Zalety stosowania Guna Collagen Medical Devices w Ortopedii, Traumatologii, Medycynie sportowej, Medycynie rehabilitacyjnej

Kolagen zawarty w Guna Collagen Medical Devices reorganizuje się na sposób liniowy i zwiększa wytrzymałość na rozciąganie. Guna Collagen Medical Devices działa również w fazie remodelowania.

Możliwość łączenia leczenia z zastosowaniem Guna Collagen Medical Devices z każdym innym systemowym czy miejscowym leczeniem, fizjoterapią czy innymi sposobami rehabilitacji, jest bardzo pomocnym narzędziem i daje wszechstronne możliwości dostosowania leczenia do każdego indywidualnego przypadku pacjenta.
Guna Collagen Medical Devices nie zawierają żadnej substancji znajdującej się na liście substancji zabronionych przez Światową Organizację Antydopingową. Mogą zatem być stosowane w leczeniu i rehabilitacji profesjonalnych zawodników bez żadnego ryzyka związanego z kontrolą antydopingową.

Kolagen w Medycynie Estetycznej

W trakcie procesu starzenia następuje naturalny spadek produkcji kolagenu. Również obserwuje się w tym czasie zwiększenie produkcji enzymu kolagenazy, która rozkłada kolagen. Skutkuje to ogólnym spadkiem ilości kolagenu w skórze. Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do spadku poziomu kolagenu są wolne rodniki uwalniane pod wpływem ekspozycji na promienie UV. Obszary takie ulegają przedwczesnemu starzeniu, pojawiają się i pogłębiają zmarszczki. Destrukcja kolagenu jest główną przyczyną utraty jędrności i struktury, która objawia się z wiekiem.

Zalety stosowania Guna Collagen Medical Devices w Medycynie Estetycznej

Iniekcje kolagenu pomagają zrównoważyć fizjologiczne procesy zachodzące w skórze i tkance łącznej pod wpływem starzenia i wolnych rodników.

EnglishGermanNorwegianPolish